18/10/2017           Kontakt

Przedszkole Gminne

w Dobroszycach

CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

W roku szkolnym 2016/2017 realizowan VIII edycja Programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”. Wzrost świadomości ludzi na temat szkodliwego działania dymu tytoniowego oraz restrykcyjne ograniczenia wprowadzone na drodze ustawodawczej spowodowały zmniejszenie stopnia społecznej akceptacji dla palenia tytoniu w miejscu pracy i miejscach publicznych. Zmiana w postrzeganiu palenia w obecności innych osób nie jest jednak tak widoczna w środowisku domowym, gdzie największa ekspozycja na dym tytoniowy ma miejsce w przypadku dzieci. Aby zminimalizować szkody zdrowotne i społeczne wynikające z biernego palenia dzieci Państwowa Inspekcja Sanitarna już po raz piąty realizuje Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”, skierowany do dzieci uczęszczających do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach oraz ich rodziców.

CEL PODEJMOWANYCH DZIAŁAŃ:

·       zwiększenie poziomu wiedzy nt. szkodliwości aktywnego i biernego palenia,

· wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy,

· zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.

"Kubusiowi Przyjaciele Natury"

Każdego roku program "Kubusiowi Przyjaciele Natury"

cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród przedszkoli.

Do tej pory w akcji wzięło udział już milion przedszkolaków.

Materiały programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to doskonała inspiracja podczas zajęć w przedszkolu. Przedszkolaki razem z Kubusiem, będą poznawać zwierzęta, rośliny, warzywa i owoce, nauczą się, jak zachowywać się na łonie natury, a także dowiedzą się, jak ważna jest segregacja śmieci, dokładne zakręcanie kranu czy gaszenie światła. W tym roku wśród wykonywanych zadań są: Dzień Kubusiowych Przyjaciół Natury, Dzień Marchewki, Dzień Owoców, Warzyw i Soków, wizyty w lesie, kąciki ekologiczne i wiele, wiele innych.

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA.

"Nie obejdzie się bez misia" - tak pisała w swoim wierszu Maria Czerkawska.
Dlatego trudno wyobrazić sobie, żeby pominięto misie w książkach. Sympatyczne niedźwiadki występują w wielu bajkach i baśniach.
Są tam najlepszymi przyjaciółmi dzieci, można z nimi porozmawiać, przeżywają ciekawe przygody i bywają najczęściej... pluszowe.
Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. I od stu laty misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.
Nie dziwi, zatem fakt, że pluszowe misie jako jedyne z zabawek doczekały się swojego międzynarodowego święta - Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Jest obchodzony od 2002 roku i przypada na dzień 25 listopada.

Odwiedziło nas już 30912 gości Stronę prowadzi           Stronę opracował: www.okf.cc/pl